news
EBEVEYN TUTUMLARI Sistem Yöneticisi
EBEVEYN TUTUMLARI

Ergen birey için anne-baba algısı sorgulandığında bireyin tarif ettiği olumlu ya da olumsuz ifadeler, ebeveynlerini hayatının merkezine nasıl yerleştirdiğini ortaya çıkarmaktadır.

Ergen birey toplumla sağlıklı ilk iletişim kanalını ebeveynleri üzerinden kurar. Bundan dolayı ebeveynlerin ergen bireylere karşı sergilediği tüm tutumlar pozitif ya da negatif duygu durumları yaratmaktadır.

Ergen bireylerde oluşan ruhsal pozitif duygu durumları olumlu güvenli bağlanma yaratır. Kişiliğini inşa ederken huzur ve güven odaklı gelişimsel süreçlerini yaşar.

Oluşan negatif duygu durumları ise; ebeveynlerin ergen bireylerde yarattıkları küçük travmaların sonucudur.

Küçük travmalar ergenin çocuk yaşta başlayan duygu defansının tahrip edilmesiyle ortaya çıkar. Ebeveynleri tarafından ev ortamında sürekli duygusal şiddete maruz kalan çocuk bu travmayı ergenliğe taşır ve gelişimsel süreçlerini etkileyerek kişilik dinamiklerinde sorunları döşer. Gergin, iletişimsiz, tanımlanamayan tutarsız davranış bozuklukları sergileyerek travmasını devam ettirir.

Erken yaş krizlerinde bireyle çatışmalı ve entrikalı iletişim kuran ebeveynler çocuğun hem tuvalet eğitiminde hem de ego savunma düzeneklerinde ağır savunmacı yıkımlar yaratmaktadır. Ergenliğe taşınan bu travma sonucunda kalıcı öfke nöbetleri ve kişilik bozuklukların ortaya çıkmasına zemin hazırlamış olacaktır. Sonucunda onarılmaz yaralar oluşturacaktır.

Aile içerisinde çocuğa yapılan özellikli “biricik” muamelesi ilerleyen yaşlarda ergenliğe gözünü açarken kendisine her ortamda çok özel biri muamelesi yapılmasını ister. Bu özel beklentiyi alamadığı zaman ergen bireyde ilk çatışmalar ortaya çıkacaktır. Çocukta yaratılan bu travma ile ergen olduğu zaman bu duygu alma ihtiyacına karşılık travmayı devam ettirecektir. Ve travmanın daha fazla vücut bulmasıyla beraber bireyin defansını onarılamaz hale getirecektir.

Bireyin öz doyum temelleri çocuk yaşta atılır. Eğer ebeveyn usta müdahalelerle bireye yaklaşmazsa ergenlik döneminde travmatik şekilde ortaya çıkarak öz yıkım yaratacaktır. Sonuç olarak travmasını nesilden nesile aktarmak zorunda kalacaktır.

Klinik Psikolog

Haşim DURAR

Call Icon

7/24 Online Destek

Dr Psikoloji Her Zaman Yanınızda!.. +90 554 155 6848